Jak wybrać pas transportowy?
Często transport ładunków stawia przed nami sporo wyzwań. Jeżeli chcemy, aby dotarł on w nienaruszonym stanie, powinniśmy użyć pasów transportowych. Mają one za zadanie zapobiec wpływowi jakichkolwiek sił oddziałujących na przewożony towar. Używając pasa transportowego w prawidłowy sposób, masz pewność, że przewożone przedmioty nie ulegną żadnym uszkodzeniom. W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiedni pas transportowy.
Jak wybrać pas transportowy?
Możemy dokonać podziału pasów na kilka sposobów, które z pewnością ułatwią nam podjąć prawidłową decyzję przy zakupie.
Model pasa transportowego
W tym przypadku dokonamy podziału ze względu na przeznaczenie:
uniwersalne – cieszące się największą popularnością. Ich wytrzymałość waha się w granicach od 0,7 ton do 10 ton. Dodatkowo pasy transportowe uniwersalne dzielimy na:
- jednoczęściowe zwane również ściągającymi. Stosowane w przypadku braków punktów zaczepienia.
- dwuczęściowe – posiada część krótszą (tzw. napinacz) i dłuższą (taśma zazwyczaj zakończona hakiem). W przypadku dwuczęściowych pasów, potrzebne będą dwa punkty zaczepienia.
do listew – stosowane w przypadku naczep zamkniętych lub kontenerów. Jedyną rzeczą odróżniającą je od uniwersalnych jest specyficzny hak.
do lawet – wymagają trzech punktów zaczepnych. Stosowane są w transporcie aut.
Etykieta
Umieszczone na opakowaniu kolorowe etykiety, informują nas o materiale pasa.
- niebieski – wykonany z poliestru. Zakres temperatur, jakie jest w stanie wytrzymać to: od -40 do +100 stopni Celsjusza. Świetnie sobie poradzi z działaniem kwasów mineralnych, jest jednak słabo odporny na działanie ługów.
- zielony – zastosowany materiał przy produkcji to poliamid. Zakres wytrzymałości temperatur jest identyczny jak w przypadku niebieskiego. Nieodporny na kwasy mineralne, wytrzymały na działanie alkaliów.
- brązowy – jego materiał jest wykonany z polipropylenu. Rozpiętości temperaturowe: od -40 do +80 stopni Celsjusza. Odporny na kwasy i ługi.
Na etykiecie znajdziemy również oznaczenia dotyczące wytrzymałości pasa transportowego:
- LC – dotyczy dopuszczalnego obciążenia po linii prostej. Zazwyczaj spotykamy się z wartością 2500daN (pas wytrzyma bez problemu napięcie przez siłę do 2500kg). W przypadku metody opasania, wartości wzrastają dwukrotnie.
- SHF – standardowo wynosi 50daN i oznacza maksymalną siłę użytą do napięcia ręcznego napinacza.
- STF – oznacza silę dociśnięcia do podłoża. Uważany za najważniejszy parametr. Powinniśmy dążyć, aby siła była jak najwyższa, co sprawi zwiększoną siłę tarcia, a co za tym idzie lepsze umocowanie przewożonego ładunku.
Ostatnim ważnym elementem etykiety jest oznaczenie normy EN-12195-2, która jest obowiązkowa, w przypadku poruszania się po terenach Unii Europejskiej.
Długość i szerokość
Długość pasa transportowego, którego będziemy potrzebować jest uzależniona od wymiarów transportowanego ładunku.
W przypadku szerokości – im pas jest szerszy tym bardziej wytrzymały. Mamy zazwyczaj wybór od 25mm do 75mm pasów.
Podsumowanie
Przy zakupie powinniśmy się kierować przeznaczeniem, czyli ładunkiem, który chcemy zabezpieczyć. Dokładnie zapoznaj się z parametrami zawartymi w etykiecie pasa transportowego, niesie ona za sobą najważniejsze informacje, potrzebne do bezpiecznego transportu. Szeroki asortyment pasów transportowych, w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie truck-expert.pl