Cięcie i gięcie blachy – metody.

thumbnail

Specjalizowanie się w obróbce blachy jest bardzo powszechne. Wiele firm wykonujące takie usługi posiada urządzenia, które wykonują całościową obróbkę. Wśród metod można znaleźć cięcie laserem czy strumieniem wody. Obrobiona blacha ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Metod cięcia blachy istnieje wiele. Wszystko zależy od tego w jakim celu chcemy potem blachę wykorzystać i czy proces musi być bardzo dokładny. Najprostsze rozwiązanie to po prostu przecięcie brzeszczotem, niestety jest to mało precyzyjny proces i pozostawia nierówną powierzchnię cięcia. Z tego powodu jeśli chcemy mieć pewność, że cięcie zostanie wykonane precyzyjnie warto sięgnąć do cięcia laserowego lub za pomocą strumienia wody. Inna metoda modyfikowania to gięcie blachy , czyli na przykład wyginanie, zgniatanie, zawijanie. Powoduje to zmianę kształtu blachy. Żeby gięcie było skuteczne należy korzystać z odpowiedniego do tego przeznaczonego sprzętu. Gięcie blach znalazło zastosowanie przede wszystkim w budownictwie i powstawaniu różnego rodzaju maszyn.

Laserowe cięcie blach.

Laserowe cięcie blach jest nowoczesną metodą obróbki blachy. Dzięki zastosowaniu wiązki laserowej osiągana jest niewiarygodna dokładność, a materiały po zakończonym procesie nie wymagają dodatkowej obróbki, ponieważ krawędzi są gładkie. W takich procedurach promień jest sterowany za pomocą komputera, dzięki czemu pozwala to na wycięcie nawet niewielkich, skomplikowanych kształtów, co byłoby niemożliwe przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Warto zwrócić uwagę na fakt, że blachy są wykorzystywane w całości, czyli nie zostają odpady, dzięki czemu można w stu procentach s wykorzystać materiał, więc nic się nie marnuje. Za pomocą lasera można ciąć różnego rodzaju blachy: mosiądz, miedź, aluminium, stale.

Metody gięcia blach.

Gięcie blach to inaczej obróbka materiału polegająca na zmianie krzywizny w obrabianym przedmiocie. Proces ten zachodzi zarówno na zimno, jak i na gorąco i obejmuje trzy fazy: gięcie sprężyste, plastyczne, dotłaczanie. Najczęściej stosowaną metodą jest gięcie na prasach. Inna metoda, czyli przeciąganie pozwala wytworzyć różnego rodzaju rury i paski blachy, a dzięki walcowi mogą powstać rury ze szwem albo płaszcze zbiorników. Przy stosowaniu tego rodzaju technik nie można zapominać, że każdy materiał ma swoją wartość naprężenia, po przekroczeniu którego można materiał zniszczyć. Występuje również zjawisko sprężynowania, co prowadzi do powstania pierwotnych odkształceń. Do gięcia blach wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie. Powstają coraz to nowsze prasy, dzięki którym możliwe jest zgniatanie elementów niezwykle dokładnie i z możliwością powtórzenia procesu. W łatwy tez sposób można dopasować parametry gięcia do rodzaju materiału. Poszczególne metody gięcia blach mają szerokie zastosowanie, szczególnie w branży budowlanej i produkcyjnej do tworzenia elementów konstrukcyjnych, pokrycia dachów, elementów samochodów i maszyn, sprzętów codziennego użytku, w przemyśle okrętowo-stoczniowym, do obudowy sprzętów AGD i RTV. Żeby prawidłowo dokonać gniecenia blachy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, czyli z czego jest blacha, jaka jest jej faktura i jaki chcemy efekt końcowy.

Podsumowanie.

Obróbka blachy w różnej formie stała się ważną częścią różnych gałęzi przemysłu. Całe szczęście pojawiają się nowe metody, a tradycyjne ciągle są ulepszane, żeby można było poddawać te materiały szybkiej i sprawnej obróbce. Dzięki temu otrzymujemy dokładnie taki efekt końcowy jakiego potrzebujemy. A w obecnych czasach zapotrzebowanie i wykorzystanie blach jest bardzo duże. Właściwie wystarczy obejrzeć się dookoła, a na pewno dostrzeżemy mnóstwo blach po cięciu lub gięciu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top