Czym jest nawadnianie kropelkowe?

thumbnail

Chcesz zwiększyć ilość plonów? Marzysz o ogrodowych rabatach pełnych wielobarwnych kwiatów? A może zależy Ci, aby Twój trawnik cechował się intensywnym zielonym kolorem i wyglądał świeżo nawet podczas upałów? W tych sytuacjach musisz postawić na dodatkowe nawadnianie! Jedną z metod podlewania jest na przykład nawadnianie kropelkowe. Sprawdź na czym ono polega, gdzie można je zastosować oraz jakie ma zalety!

Nawadnianie kropelkowe – co to takiego?

Nawadnianie kropelkowe jest jedną z popularnych form nawadniania. W taki sposób można dostarczać roślinom odpowiednią ilość wody. W takim przypadku woda jest transportowana ze swojego źródła przez specjalne taśmy i linie kroplujące. Natomiast uwalniana jest ona w sposób ciągły przez mikrozraszacze oraz kroplowniki. Efektem takiej metody nawadniania jest podlewanie jedynie dolnej części roślin. Dzięki temu kwiaty zawsze są w dobrej kondycji, a ich liście nigdy nie są przesuszone.

Z jakich elementów składa się system nawadniania kropelkowego?

Decydując się na wykorzystanie w swoim ogrodzie nawadniania kropelkowego, warto uświadomić sobie w jakie elementy jego wyposażenia trzeba będzie się zaopatrzyć. Przede wszystkim są to zawory otwierające oraz zamykające przepływ wody. Najpopularniejsze są trzy rodzaje zaworów: regulacyjne, spustowe i odcinające. Niezbędne jest także urządzenie umożliwiające zmniejszanie oraz zwiększanie ciśnienia wody. W tej roli sprawdzą się regulatory oraz reduktory ciśnienia. Woda będzie dostarczana do nich przez główną oraz dodatkową linię dystrybucyjną wody. Woda przepływająca przez linie kroplujące i rury powinna być oczyszczona, dlatego też należy zamontować filtry. Inne ważne elementy takiej instalacji to na przykład: emitery, czyli ujścia wody, łączniki do mocowania rurek kroplujących oraz odpowietrzniki.

Gdzie można stosować nawadnianie kropelkowe?

Jedną z podstawowych zalet nawadniania kropelkowego jest ogromna uniwersalność tej metody. Dzięki temu stosować można ją w naprawdę wielu różnorodnych lokalizacjach. Jednym z przykładów są chociażby pola uprawne. W takim miejscu linie kroplujące, mogą być ulokowane wzdłuż rabatek, na których rosną warzywa lub zboża. W taki sposób można nawadniać także krzewy owocowe – poziomki, truskawki, czy borówki – uprawiane w szklarniach, czy pod zadaszeniami innego typu. Nawadnianie kropelkowe dobrze jest zastosować także w ogrodzie lub na podwórku. Taka forma nawadniania sprawdzi się przy żywopłotach, kwiatowych rabatach, czy też przy skalnikach.

Nawadnianie kropelkowe – zalety tego rozwiązania!

Jednak warto wiedzieć, że istnieje również cały szereg korzyści innego typu wynikających z instalacji konstrukcji do nawadniania kropelkowego. Są to na przykład:

 • stopniowe dozowanie niezbędnej ilości wody
 • większa ilość oraz lepsza jakość plonów
 • mniejsze zużycie wody – dużą oszczędność
 • zmniejszenie rachunków za wodę
 • łatwość montażu instalacji nawadniającej
 • duża efektywność nawodnienia
 • efektywne pobieranie wody przez korzenie rośliny
 • dostosowanie ilości wody do potrzeb kwiatów i krzewów
 • lepsze planowanie prac ogrodowych
 • wielosezonowość
 • uniezależnienie od anomalii pogodowych
 • możliwość sterowania procesem podlewania

O czym pamiętać przed rozpoczęciem stosowania nawadniania kropelkowego?

W trakcie montażu tego typu instalacji nie można zapomnieć o zamontowaniu specjalnych studzienek – rozdzielczych oraz odwadniających. Trzeba ulokować je w łatwo dostępnych miejscach, co na późniejszym etapie pozwoli sprawnie wykonać wszelakie prace związane z odwanianiem przed zimą oraz ustawianiem zaworów. Nawadnianie kropelkowe musi zostać zautomatyzowane, dlatego powinno się zadbać o podłączenie wszystkich czujników i sterowników, które samoczynnie przeprowadzą cały proces nawadniania. Przed rozpoczęciem korzystania z instalacji, a po zakończeniu montażu, ważne jest sprawdzenie jej działania, w tym celu dokonuje się specjalnego testu sprawności. Ponadto warto czerpać z doświadczenia innych i nie popełniać najczęstszych błędów. Należą do nich: prawidłowy rozstaw emiterów dystrybuujących wodę, za wysokie ciśnienie, czy też zasypywanie linii kroplujących ziemią, piaskiem lub kamieniami.

Podsumowanie

Doskonale widać więc, że nawadnianie kropelkowe charakteryzuje się szeregiem zalet, które przemawiają za wykorzystywaniem w praktyce takiej formy podlewania terenów zielonych. Jednak decydując się na montaż instalacji do nawadniania kropelkowego trzeba pamiętać również o zwróceniu uwagi na pewne mankamenty związane z tą metodą. Jedną z nich jest chociażby konieczność regularnej filtracji wody używanej do podlewania i systematycznej konserwacji rur odprowadzających wodę. W innym wypadku może dochodzić do częstych awarii, których naprawa będzie generowała dodatkowe koszty. Jeśli chodzi o pieniądze, to sam zakup wszystkich elementów instalacji i ich montaż również są dosyć drogie. Jednorazowo trzeba wydać dużą kwotę. W dłuższej perspektywie można jednak wskazać, że ta wada szybko się niweluje, a początkowy wydatek szybko się zwraca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top