Co na podłogę w kuchni?

thumbnail

Kuchnia jest miejscem, które śmiało możemy nazwać domowym centrum dowodzenia. Ma w sobie jakąś magię, jakieś ciepło, które przyciąga i po prostu dobrze się w niej czujemy. Z resztą często domówki przenoszą się właśnie do kuchni, przecież mamy tam blisko lodówkę, można zawsze zrobić sobie herbatę bez tracenia wątku rozmowy. Czy to przedłużenie domowego ogniska tak na nas działa, że czujemy się tam po prostu bezpiecznie? Z tego właśnie powodu urządzenie kuchni zawsze jest wielkim przedsięwzięciem. Przywiązujemy wagę do każdego elementu, nie pomijając szczegółów. Podobnie jest z decyzją o tym jaką podłogę chcemy mieć w kuchni. Przede wszystkim powinna być trwała i łatwa w utrzymaniu czystości, dlatego warto wybierać materiały odporne na ścieranie a jednocześnie łatwo zmywalne. Skupiając się na stronie praktyczniej nie zapominajmy, że podłoga stanowi wykończenie całego projektu kuchni, dlatego ważne jest, żeby stanowiła z nią spójną całość. Wybór materiałów, z których może być zrobiona jest naprawdę szeroki, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Może to być podłoga kamienna, drewniana, czy ułożona z płytek.

Podłoga kamienna.

Jeśli decydujemy się na podłogę kamienną bardzo popularny jest granit, szczególnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Inne możliwości to łupek, polski wapień, piaskowiec, czy trawertyn. Kamienna podłoga odpowiednio zabezpieczona nie traci swoich walorów estetycznych na lata. Warto powiedzieć, że można stworzyć ciekawe wzory kolorystyczne, a utrzymanie jej w czystości nie jest trudne. Dzięki temu, że płytki podłogowe z kamienia mają większe rozmiary i cienkie spoiny, dają efekt jednolitej powierzchni. Dla zmarzluchów kamienna posadzka może być problemem, ponieważ jest zawsze zimna, a poza tym cena jest większa niż podłogi ceramicznej.

Podłoga z płytek ceramicznych.

Podłoga w kuchni z płytek ceramicznych jest bardzo często spotykanym rozwiązaniem. Do wykończenia stosuje się gres porcelanowy i szkliwiony ze względu na niską nasiąkliwość i odporność na ścieranie i brud. Równie często stosowane są terakota i klinkier, ale są znacznie mniej oporne na czynniki zewnętrzne. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ale zimne, dlatego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

Podłoga drewniana.

Podłoga drewniana w kuchni bardzo ładnie się prezentuje i jest niezwykle ciepłym rozwiązaniem. Poza tym powierzchnia jest dużo bardziej miękka i delikatna niż podłogi ceramiczne i kamienne. Jednak należy pamiętać o niesprzyjających dla drewna warunkach panujących w kuchni, znacznej wilgoci i zmiennych temperaturach. Z tego powodu trzeba zadbać o gatunek drewna, z jakiego ma być wykonana. Najlepsze jest drewno twarde albo egzotyczne, odporne na niesprzyjające warunki. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dużych desek bez sęków, przebarwień. Jeżeli do tego odpowiednio zabezpieczymy podłogę możemy liczyć nie tylko na wspaniały efekt, ale również na trwałość i funkcjonalność.

Podsumowanie.

Materiałów i wzorów, z których możemy wykonać podłogę jest bardzo wiele. Warto dobrze zastanowić się nad wykończeniem kuchni, żeby nie tylko wyglądała pięknie na początku, ale służyła nam dobrze przez lata. Nie musimy się w tej kwestii kierować modą, czy panującymi aktualnie trendami, ale własnymi preferencjami, żeby nasza kuchnia była odzwierciedleniem upodobań. A przede wszystkim pamiętajmy o tym, że mamy się czuć w niej dobrze, bo spędzamy tutaj bardzo dużo czasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top