Zapalenie stawu biodrowego u dziecka.

thumbnail

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej i stara się nim opiekować w taki sposób, żeby prawidłowo się rozwijało i rosło zdrowo. Choroba dziecka zawsze martwi rodziców i zrobią wszystko, żeby ich pociecha jak najszybciej wyzdrowiała. Chorób dziecięcych jest bardzo dużo, ale nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że bardzo częstym powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębieniu czy grypie, jest zapalenie stawu biodrowego. Powodują go bakterie lub wirusy, które się rozprzestrzeniły. Najczęściej zapadają na nią chłopcy w wieku od dwóch do ośmiu lat i statystyki mówią, że znacznie częstsza zapadalność jest latem.

Objawy zapalenia stawu biodrowego u dziecka.

Warto obserwować swoje dziecko po przebytej infekcji czy zapaleniu oskrzeli, ponieważ do trzech tygodni po ustąpieniu objawów mogą pojawić się problemy z chodzeniem oraz ból biodra i kolana. Dziecko najczęściej utyka, a czasami nie może utrzymać równowagi z powodu dolegliwości bólowych, ograniczone jest również ruchomość w stawie biodrowym spowodowana bólem i toczącym się stanem zapalnym. Dodatkowych niespecyficznych objawów w postaci gorączki, czy obniżonego apetytu najczęściej nie ma, jednak nie należy bagatelizować powyższych objawów i niezwłocznie udać się z dzieckiem do ortopedy. Warto pamiętać, że przyczyn zapalenia stawu biodrowego u dzieci jest więcej i mogą one wynikać z choroby autoimmunologicznej, jaką jest toczeń, czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zdarza się również, że jest jednym z objawów zapalnej choroby jelit. Dlatego tak ważne jest prawidłowa diagnoza, ponieważ od tego zależy dalsze postępowanie.

Jak zdiagnozować zapalenie stawu biodrowego u dziecka?

Bardzo ważnym elementem przy ustaleniu przyczyny zapalenia stawu biodrowego u dziecka jest dokładne zebranie informacji, takich jak okoliczności pojawienia się bólu, choroby towarzyszące, występowanie chorób o podobnym podłożu w rodzinie, dodatkowe objawy takie jak gorączka, zaczerwienienie w okolicy stawów, kiedy objawy się pojawiły i czy rozwinęły się nagle, czy stopniowo. Dobrze zebrany wywiad na pewno ułatwi dalszą diagnostykę, której następnym etapem jest pobranie rozszerzonych badań krwi. Najczęściej zlecane badania to: morfologia krwi, wskaźniki stanu zapalnego (OB., CRP, prokalcytonina), markery chorób autoimmunologicznych, posiew krwi. Równoczasowo należy wykonać diagnostykę obrazową w postaci USG i RTG stawów biodrowych. Czasami wykonuje się punkcję płynu stawowego w celu wykonania badań laboratoryjnych. Komplet takich badań pozwoli rozpocząć właściwe leczenie.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego u dzieci.

Postępowanie w zapaleniu stawu biodrowego u dzieci zależy przede wszystkim od podłoża choroby. W zdecydowanej większości jest o stan po infekcjach i nie daje powikłań. Najczęściej zapalenie stawu utrzymuje się do dwóch tygodni. W tym czasie warto zadbać o odpowiedni odpoczynek dla dziecka i aktywności, które nie będą nadmiernie obciążały chorego stawu. Przy uciążliwych dolegliwościach bólowych należy podać lek przeciwbólowy, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Jeżeli okaże się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne dziecko musi być pod stałą opieką specjalistów i leczenie wtedy zależy od jednostki chorobowej, najczęściej włączane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, sterydy, czy leki autoimmunologiczne. Wszystko pod ścisłą kontrolą lekarską, zależną od stanu małego pacjenta.

Co z aktywnością fizyczną?

Warto pamiętać, że w czasie ostrej fazy choroby nie jest wskazana intensywna eksploatacja chorego stawu, dlatego staramy się go jak najwięcej oszczędzać. Jest to o tyle niebezpieczne, że może dojść do powstania zmian zwyrodnieniowych, których nie da się już wycofać. Rehabilitacja jest jak najbardziej wskazana, ale po zakończeniu ostrej fazy, kiedy choroba zaczyna się wycofywać. Jest ona ważna szczególnie w przypadku zdiagnozowania choroby przewlekłej, ponieważ dzięki regularnej rehabilitacji istnieje duża szansa, że prawidłowy zakres ruchomości stawów zostanie jak najdłużej utrzymany.

Podsumowanie.

Jak widać przyczyn powstawania zapalenia stawów biodrowych u dzieci jest wiele. Warto obserwować swoją pociechę, ponieważ to rodzice najlepiej znają zachowania dzieci i najszybciej potrafią wyłapać niepokojące objawy. Jest to niezmiernie ważne przy każdej jednostce chorobowej. Dzięki temu diagnoza i prawidłowe leczenie może zostać wdrożone znacznie wcześniej, co zaoszczędza dziecku bólu i zwiększa szansę na wyleczenie lub właściwe prowadzenie przewlekłej choroby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top