Promieniowanie UV- jak się chronić?

thumbnail

Wiosną, kiedy dzień staje się dłuższy i jest coraz więcej słońca, a wszystko zaczyna budzić się do życia, mamy więcej energii do działania. Żeby dobrze rozwijał się nasz układ odpornościowy i kości potrzebujemy witaminy D3, która może być wytworzona tylko w obecności słońca. Dlatego tak chętnie wystawiamy się na jego działanie, bo chodzi o nasze zdrowie. Jednak nie można zapominać, że słońce to nie tylko dobrodziejstwo, ale może również stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, szczególnie emitowane promienie UV. Dlatego ochrona przed nimi stała się tak ważna na każdym etapie.

Do czego może prowadzić długa ekspozycja na słońce?

Większość osób uwielbia przebywać na słońcu, jednak trzeba mieć świadomość skutków, jakie może przynieść zbyt długa ekspozycja bez żadnego zabezpieczenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podstawy, czyli odpowiednia nawodnienie organizmu oraz ochrona głowy. Bez tego bardzo łatwo dojdzie do odwodnienia organizmu, co może spowodować omdlenia, w skrajnych przypadkach udar cieplny, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia, szczególnie u dzieci i osób starszych. Jeżeli o tym pamiętamy, warto zadbać o ochronę skóry. Wystarczy godzina bez kremu z filtrem i może dojść do poparzenia słonecznego, które nie trzeba mówić, że jest bardzo bolesne i wymagające przynajmniej kilkudniowej karencji od słońca. Nie wspomnę o środkach, które trzeba nabyć, żeby skóra odzyskała zdrowie. Wystawianie się na słońce bez ochrony przynosi więcej szkody, a na pewno nie przyspieszy powstanie pięknej, złocistej opalenizny. To są skutki, które właściwie pojawiają się natychmiast, jeszcze w tym samym dniu, kiedy przebywamy na słońcu. Są jednak skutki, które potrzebują więcej czasu, żeby się ujawnić. Mam tutaj na myśli negatywny wpływ na elastyczność skóry. Wielu amatorów intensywnego, częstego opalania ma skórę, która szybko traci wodę, elastyczność i powstaje na niej znacznie więcej zmarszczek. Takie częste wystawianie się na słońce może skutkować chorobami skóry, w tym również nowotworami, które leczy się trudno, czyli czerniakiem skóry. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto nadmiernie eksponować skórę na słońce.

Co robić, żeby unikać szkodliwego działania promieni UV?

Słońce to nie tylko samo zło. Bez jego pomocy nie moglibyśmy wytworzyć witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Co więc robić, żeby bezpiecznie korzystać ze słonecznych dni? Całe szczęście jest kilka metod, które ochronią nas przed szkodliwym wpływem promieni UV. Każdy z nas na pewno zna kremy i balsamy z filtrami. Każdy wakacyjny bagaż na pewno taki zawiera. Warto o nich pamiętać, bo dzięki regularnemu nakładaniu na nieosłonioną skórę promienie UV nie zrobią nam większej szkody. Coraz więcej też na rynku nowości, które pojawiają się, żeby ułatwić nam ochronę skóry. Mowa tu o ubraniach UV (tj. koszulka uv, kombinezon, czapka), które szturmują rynek i stają się coraz bardziej popularne. Mamy tutaj szeroką ofertę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Poza tym warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, czyli o nie wystawianiu się na słońce w czasie jego największej aktywności, piciu dużej ilości wody, no i stosowaniu środków ochrony przed promieniowaniem UV. Od nas zależy czy skłonimy się ku starym metodom, czy spróbujemy nowych, jednak nie można o nich zapominać, żeby zachować piękną, zdrową skórę.

Podsumowanie.        

Wiedza, jaką posiadamy na temat szkodliwości promieni słonecznych jest coraz większa, dlatego tak wiele uwagi należy poświęcić, żeby właściwie chronić swój organizm przed ich negatywnymi skutkami. Całe szczęście mamy wiele narzędzi, które możemy zastosować, żeby się chronić. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i możliwość czerpania radości ze słonecznych, wakacyjnych dni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top