Czym jest serwer NAS?

thumbnail

Z pewnością w wielu miejscach zależy na tym, by znaleźć właściwe sposób na przechowywanie i udostępnianie różnego rodzaju dokumentów. O ile niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak temat ten został rozwiązany w biurach, o tyle szukamy metody, aby zaradzić temu w naszym domu. Dlatego też z pomocą przychodzą nam serwery NAS. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Czym jest serwer NAS?

Serwer NAS, czyli Network Attached Storage, to nic innego jak niewielkich rozmiarów urządzenie, które do złudzenia swoim wyglądem będzie przypominało na mnie wielki komputer. Odpowiada ono za porządkowanie i udostępnianie różnego rodzaju plików. By móc z niego korzystać, wystarczy podłączyć go kablem do routera albo przełącznika sieciowego. Następnym krokiem, jaki musimy wykonać, jest konfiguracja urządzenia, gdzie od razu możemy utworzyć centralny magazyn danych. Takie rozwiązanie sprawia, że będziemy mogli przenosić, gromadzić, a także udostępniać różnego rodzaju pliki tym użytkownikom, którzy korzystają z naszej sieci domowej. Należy również zauważyć, że ów serwer jest wyposażony w odpowiednie deski, które to umożliwiają nam bezpieczne przechowywanie danych. Tak naprawdę możliwy jest do nich dostęp z każdego urządzenia, który jest do naszej lokalnej sieci domowej podłączone. Rzecz jasna mimo tego, że sprzęt sam w sobie jest niezwykle bezpieczny i daje nam szereg różnorodnych możliwości, warto zauważyć, że niejednokrotnie może tutaj dojść do niefortunnego skasowania znajdujących się plików na dysku. W tym celu należy przeprowadzić odzyskiwanie danych z NAS w profesjonalnym serwisie. Pamiętajmy, że proces ten wymaga odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznej wiedzy. Nie warto decydować się na różnego rodzaju działania prowadzone na własną rękę, gdyż możemy trwale uszkodzić nie tylko nasz sprzęt, ale również późniejsza pomoc fachowców okaże się bezowocna i odzyskiwanie danych z NAS będzie wyjątkowo utrudnione lub całkowicie niemożliwe.

Koniecznie należy zauważyć fakt, że urządzenie to może służyć nam jako domowa biblioteka. Z powodzeniem możemy wykorzystywać je do oglądania filmów na telewizorze, który jest wyposażony w funkcję smart, słuchania muzyki na naszym telefonie i tak dalej. Tego typu sprzęt znajduje zastosowanie oczywiście w domach i niewielkich firmach.

Na co należy zwrócić jak uwagę podczas zakupu serwera NAS?

Na etapie zakupów warto zwrócić uwagę na rozwiązanie możliwie jak najwyższej jakości. Nowoczesny serwer zatem powinien wyróżniać się dobrej jakości podzespołami. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by wybrać system operacyjny, który będzie łatwy w obsłudze. Nie możemy również pominąć pojemnego dysku twardego, a także przydatne okażą się inne funkcje takie automatyczny backup i udostępnianie plików.

Warto również mieć świadomość tego, by wybierać rozwiązanie możliwie jak najbardziej energooszczędne, gdyż tego typu serwer będzie pracował przez całą dobę. Nie możemy zapominać także o dodatkowych elementach, które znacznie mogą ułatwić pracę i monitorowanie działania tego urządzenia. Przydatny będzie wbudowany wyświetlacz LCD, pilot, pozwalający na wygodne sterowanie naszym urządzeniem na odległość, system chłodzący, który będzie wbudowany w nasze urządzenia, a także wygodna okaże się funkcja, która umożliwi nam kopiowanie plików z nośników zewnętrznych.

Podsumowanie

Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje fakt, że możemy liczyć tutaj na bezpieczeństwo naszych danych, które zostały zapisane na dysku serwera NAS. Automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych, które znajdują się na komputerze lub urządzenia w przenośnych, podłączonych do sieci, to niewątpliwa zaleta tego zastosowania. Oczywiście dochodzi do różnego rodzaju sytuacji, które mogą okazać się niezwykle stresujące. Wszelkie awarie, które doprowadziłyby do skasowania danych, powinny zostać rozwiązane tylko i wyłącznie przez fachowców. Jednakowoż warto zauważyć, że takie rozwiązanie to naprawdę doskonały pomysł. Wszystkie pliki, które zostały zgromadzone na dysku takiego serwera, będziemy mogli wykorzystywać także poza domem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top